Syrop z mniszka lekarskiego - sprawdzony przepis 

Syrop z mniszka to specyfik o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Bardzo często stosowany jest w przypadku bólu gardła, a także kaszlu. Doskonale sprawdzi się również jako lek na dolegliwości żołądkowe i na infekcje skórne. Syrop z mniszka lekarskiego zawiera wiele cennych witamin oraz minerałów. Dowiedz się, w jaki sposób zrobić syrop z mniszka – doskonałe lekarstwo na wiele dolegliwości!

Niewiele osób wie, że syrop z mniszka lekarskiego ma również właściwości przeciwmiażdżycowe i żółciopędne. Mówiąc o przepisie na syrop z mniszka, należy wspomnieć o zbiorach kwiatów. Kwiaty powinno się zbierać w maju. To właśnie wtedy są najbardziej dojrzałe i nie są gorzkie. Kwiaty zbiera się w słoneczny dzień – przed południem, gdy są najbardziej otwarte. Zebrane kwiaty należy przebrać i usunąć z nich ewentualne owady. Pomoże w tym ułożenie kwiatów na białym papierze. Dzięki temu łatwiej można je zauważyć.

Do przygotowania syropu potrzebujesz: 1 litra kwiatów, 2 cytryn, 1 litra wody, 1 kg cukru. Wszystkie przebrane kwiaty włóż do garnka i zalej zimną wodą. Teraz gotuj na niewielkim ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie odstaw garnek w chłodne miejsce. Powinien stać tam dobę. Po upływie 24 godzin odcedź wywar przez sito i dodaj do niego sok z cytryn oraz cukier. Następnie gotuj syrop na małym ogniu do momentu aż otrzymasz konsystencję podobną do miodu. Syrop możesz przelać do słoiczków. Pamiętaj, że termin ważności wynosi kilka miesięcy.

mniszek lekarski